Pakalpojumi
Neauglības diagnostika un ārstēšana
- ERA tests
- Spermas testi
- Spermogramma
- Spermas oksidatīvā stresa tests
- MAR tests
- HBA tests
- DNS fragmentācijas tests
- 15 - 30 % labs auglības potenciāls
- <15% ļoti augsts auglības potenciāls
- Donoru sperma
- Medicīniskās apaugļošanas procedūras
- padziļinātas zināšanas
- īpaši apmācīts personāls
- speciāls laboratorijas un telpu aprīkojums
- ja embriotransfēram izvēlas tikai vienu embriju;
- ja tiek veikta atkārtota ārstēšana.
- Olšūnu donoru programma
- Sievietes neauglības diagnostika
- Spermas banka
- pirms plānotas sēklinieku operācijas;
- pirms plānotas vazektomijas;
- pirms plānotas staru terapijas vai ķīmijterapijas kursa onkoloģiskās saslimšanas gadījumā;
- spermatoģenēzes traucējumu gadījumā, piem., pacientiem ar hiperprolaktinēmiju un hipogonadotropu hipogonādismu;
- dodoties strādāt apstākļos, kas varētu kaitēt spermatozoīdu veidošanās procesam.
- Valsts apmaksāta medicīniskās apaugļošanas programma
- Vīriešu neauglības diagnostika
- Jāatturas no dzimumdzīves ne mazāk kā divas un ne vairāk kā septiņas dienas.
- Atturēšanās laikā nedrīkst lietot alkoholu, vēlams arī nesmēķēt.
- Nav ieteicams iet karstā vannā, saunā vai pirtī.
- Nav ieteicams nodot spermu vismaz divas nedēļas pēc antibiotiku terapijas kursa vai saaukstēšanās.
- Spermas nodošana notiek speciālā telpā, kur ir pieejami gan žurnāli, gan videofilmas. Var izmantot arī sievas vai partneres palīdzību. Galvenais ir savākt VISU ejakulātu nodošanas traukā.
- Vīriešu neauglības operatīvā ārstēšana
- ļoti vājas spermatoģenēzes gadījumā;
- spermatoģenēzes izbeigšanās draudu gadījumā.
Oksidatīvā stresa mērījums parāda disbalansu starp kopējo oksidantu aktivitāti un kopējo reduktantu aktivitāti, kas var samazināt spontānas grūtniecības un fertilizācijas potenciālu.
Norma, ja sORP vērtība ≤1.38 mV/10⁶/mL (angl., static Oxidation Reduction Potential).
Organismā nepārtraukti dažādu metabolisku reakciju rezultātā rodas brīvie radikāļi, kas ietekmē spermatozoīdu funkcionalitāti. Brīvo radikāļu veidošanos izsauc stress, kā arī dažādas vielas, ar ko regulāri saskaramies ikdienā – tabaka, alkohols, sadzīves ķīmija, smagie metāli, UV starojums u.c.
Spermas papildu tests var netikt veikts, ja spermas parametri nav piemēroti testa veikšanai.
Spermas parametri testu veikšanai
Visi spermogrammas rādītāji ir jāanalizē kopumā, ņemot vērā arī pacienta vecumu un vispārējo veselības stāvokli. Iegūto datu interpretāciju par veikto spermogrammu var sniegt ārsts urologs.
MAR tests nosaka anti-spermālo antivielu klātbūtni uz spermatozoīda virsmas, kas ir organisma imunoloģiskā reakcija pret saviem spermatozoīdiem. Anti-spermālās antivielas ierobežo spermatozoīdu kustīgumu sievietes dzimumceļos un ietekmē spermatozoīdu-olšūnas savienošanos.
MAR testu veic tikai kustīgiem spermatozoīdiem.
Norma, ja <40% spermatozoīdiem novēro aglutināciju.
Spermas papildu tests var netikt veikts, ja spermas parametri nav piemēroti testa veikšanai.
Spermas parametri testu veikšanai
Visi spermogrammas rādītāji ir jāanalizē kopumā, ņemot vērā arī pacienta vecumu un vispārējo veselības stāvokli. Iegūto datu interpretāciju par veikto spermogrammu var sniegt ārsts urologs.
HBA tests nosaka spermatozoīda spēju saistīties ar hialuronskābi, kas atrodas olšūnas apvalkā, līdz ar to netieši norāda uz spermatozoīda spēju piesaistīties olšūnai.
Tikai pilnībā nobrieduši spermatozoīdi ar normālu morfoloģiju un minimālu DNS fragmentāciju var piesaistīties olšūnai.
Ar HBA testu izvērtē tikai kustīgos spermatozoīdus.
Norma, ja spermatozoīdu skaits, kas saistās ar hialuronskābi ir ≥65%.
Spermas papildu tests var netikt veikts, ja spermas parametri nav piemēroti testa veikšanai.
Spermas parametri testu veikšanai
Visi spermogrammas rādītāji ir jāanalizē kopumā, ņemot vērā arī pacienta vecumu un vispārējo veselības stāvokli. Iegūto datu interpretāciju par veikto spermogrammu var sniegt ārsts urologs.
DNS fragmentācijas testu veic, lai noteiktu spermatozoīdu DNS struktūras bojājumus, kuri savukārt var kavēt embrija implantēšanos, var palielināt spontāno abortu risku, kā arī veicināt pēcnācēju saslimšanu ar iedzimtām patoloģijām.
DNS fragmentācijas testu izmanto, lai novērtētu spontānas grūtniecības un medicīniskās apaugļošanas iespējamību.
Norma, ja spermatozoīdi ar DNS fragmentāciju ir <30%:
Spermas papildu tests var netikt veikts, ja spermas parametri nav piemēroti testa veikšanai.
Spermas parametri testu veikšanai
Visi spermogrammas rādītāji ir jāanalizē kopumā, ņemot vērā arī pacienta vecumu un vispārējo veselības stāvokli. Iegūto datu interpretāciju par veikto spermogrammu var sniegt ārsts urologs.
IUI (intrauterin insemination) – viena no vienkāršākajām neauglības ārstēšanas metodēm. Tās pamatā – no liekajām šūnām atmazgātu spermatozoīdu ievadīšana dzemdē. Insemināciju veic aprēķinātajā ovulācijas laikā, nereti tiek izmantota ovulācijas medikamentoza stimulācija. Olšūnas apaugļošanās notiek sievietes olvadā. IUI var veikt ar vīra vai donora spermu. Grūtniecības iestāšanās pēc IUI ar vīra spermu sagaidāma ~ 12 % gadījumu, ar donora – 15 %.
IVF (in vitro fertilisation) – ārpusķermeņa apaugļošanas pamatmetode, kad olšūnām īpaši radītos apstākļos un labvēlīgā vidē tiek pievienoti vīrieša spermatozoīdi, kuri paši apaugļo olšūnu. Pēc dažām dienām embrijus ar īpaša katetra palīdzību ievieto sievietes dzemdē. Ja gribat vairāk uzzināt par IVF – kā tā notiek un kam to iesaka – skatiet BUJ.
ICSI (intracytoplasmic sperm injection) – intracitoplazmātiska spermatozoīda injekcija, kad apaugļošana ir iespējama, spermatozoīdu injicējot tieši olšūnā. Ja gribat vairāk uzzināt par IVF – kā tā notiek un kam to iesaka – skatiet BUJ.
PICSI PICSI (Preselective Intracytoplasmic Sperm Injection) ir metode, ko izmanto kopā ar ICSI un kas palīdz izvēlēties visnobriedušākos spermatozoīdus olšūnas apaugļošanai. Ir pierādīts, ka nobriedušie spermatozoīdi spēj saistīties ar hialuronskābi olšūnas apvalkā. Pievienojot hialuronskābi videi, nobriedušie spermatozoīdi kļūst saistīti, mazkustīgi, tādējādi embriologa darbs tiek atvieglots un ir iespēja izvēlēties ne vien kustīgus un pareizi veidotus, bet arī veselus, dzīvotspējīgus spermatozoīdus. PICSI būtiski palielina grūtniecības iestāšanās iespēju un kvalitatīvu apaugļoto olšūnu un embriju skaitu.
Blastocistu kultivēšana Ierasti pirmajā medicīniskās apaugļošanas reizē embrija pārnesi dzemdes dobumā veic 2. vai 3. dienā pēc apaugļošanas, kad tas ir izveidojies 2-4-8 šūnu stadijā. Tomēr pēc pārneses sievietes organismā nav zināms, vai embrijs turpinās attīstīties. Ja embriotransfērs notiek blastocistas stadijā (5., 6. attīstības dienā), pirmkārt, ir pārliecība, ka embrijs ir dzīvs, otrkārt, ir zināms, ka viņš ir spēcīgs – dabīgā atlase jau ir notikusi. Blastocistas stadijā embrijs ir pilnīgi gatavs piestiprināties pie dzemdes, un pastāv daudz lielāka iespēja, ka tā notiks. Palīdzot embrijam izaugt līdz blastocistas stadijai, varam izvēlēties embrijus ar augstāku implantācijas potenciālu. Arī dzīvē dabīgās apaugļošanās procesā, ja apaugļošanās notikusi sievietes olvadā, dzemdes dobumā embrijs nonāk blastocistas stadijā.
Šo metodi izmanto:
Embrija apvalka atvēršana Jau nākamajā dienā pēc blastocistas stadijas (5. diena pēc apaugļošanās) embrija apvalkam vajadzētu pašam plīst un embrija attīstībai turpināties. Tomēr, ja embriologs konstatē embrija apvalka biezumu virs normas vai ja ir vēlme palielināt pozitīva rezultāta iespējamību (bijis vismaz viens neveiksmīgs embriotransfērs, blastocistas nepieciešams vitrificēt, izmanto embrijus pēc atsaldēšanas, sieviete ir virs 37 gadiem) var veikt embrija apvalka atvēršanu (assisted hatching) ar īpašu adatu, lāzeri vai ķīmiski. Šis process sagatavo embriju, lai tas varētu veiksmīgi piesaistīties dzemdes sienai un grūtniecība iestātos.
Embriju vitrifikācija Medicīniskās apaugļošanas procesā vienmēr attīstās vairāk embriju, nekā nepieciešams, vairāk, nekā pirmajā reizē var izmantot. Gadījumam, ja pirmais mēģinājums nebūs veiksmīgs, embrijus var sasaldēt. Šī ātrā sasaldēšanas metode nodrošina daudz lielāku embriju spēju izdzīvot, salīdzinot ar lēno saldēšanu, kas veicināja kristālu veidošanos embrija šūnu citoplazmā. Vitrificēti tiek tikai tie embriji, kuri ir labas kvalitātes, ar potenci pareizi dalīties turpmāk. Tādējādi tiek nodrošināta iespēja atkārtot embriotransfēru jau nākamajā ciklā, izvairoties no nepieciešamības atkārtot hormonālo stimulāciju apaugļojamo olšūnu ieguvei. Latvijas likumdošana ļauj uzglabāt embrijus 10 gadus.
Olšūnu vitrifikācija Metode, kas nodrošina iespēju saglabāt savas jaunās olšūnas vēlākam laikam, ja ģimenes plānošanu vēlaties atlikt (sievietei pēc 35 gadu vecuma olšūnu daudzums un kvalitāte ar katru gadu samazinās, pieaug hromosomālo patoloģiju klātbūtne) vai ja konstatēta kāda onkoloģiska saslimšana, kam nepieciešama ķīmijterapijas izmantošana. Olšūnu vitrifikācija paredz olnīcu stimulāciju un punkciju, vēlāk arī to uzglabāšanu.
Pirms spermogrammas ir jāievēro noteikts režīms.
Sieviešu reproduktīvā veselība
- Ginekologa konsultācijas un apskates
- Ginekoloģiskā ultrasonogrāfija
- Krūšu ultrasonogrāfija
- jaunām, nedzemdējušam sievietēm, ja ir sūdzības vai ir sataustīti veidojami, krūšu audu sabiezējumi;
- grūtniecēm un sievietēm bērna barošanas periodā, ja ir indikācijas, neskaidras vai akūtas situācijas;
- sievietēm ar krūts implantiem, jo viņām tā ir primārā diagnostikas metode;
- sievietēm ar rentgenoloģiski blīvām krūtīm (pēc mamogrāfijas rezultātiem);
- labdabīgu krūts pārmaiņu regulārai novērošanai
Vīriešu reproduktīvā veselība
- Testis ultrasonogrāfija
- Urologa konsultācijas un apskates
- Doplerogrāfijas izmeklējumi
- Vīriešu dzimumorgānu (t. sk. prostatas, sēklinieku un dzimumlocekļa) un urīnceļu ultrasonogrāfija
- TESA – sēklinieku biopsija
- Mikro TESE
Jebkura spermatozoīdu meklēšanas procedūra tiek veikta operāciju zālē, vietējā vai vispārējā anestēzijā un tāpēc ir pilnīgi nesāpīga pacientam.
Gatavojos bērniņam
- Ginekologa-reproduktologa konsultācija
- Ginekoloģiskā ultrasonogrāfija
Lekcijā pārrunājam iespējamās ar grūtniecību saistītās sajūtas (sāpes mugurā, aizcietējums, varikozas vēnas, striju veidošanās, meteorisms, krampji). Lekcijas turpinājumā aplūkojam dzemdību veidus, dzemdību pozas, vīra lomu dzemdībās, dzemdību palīglīdzekļus, dzemdību vidi, gatavošanās periodu un dzemdību priekšvēstnešus, kā arī stāstām, kas jāņem līdzi uz dzemdību nodaļu.
2. nodarbības tēmas – dzemdības, partnera palīdzība dzemdībās un elpošanas pamati
Lekcijā sīkāk aplūkojam katru dzemdību posmu un šo posmu pavadošās sajūtas. Apskatām elpošanas tehnikas grūtniecēm un to izmantošanu dzemdībās. Izmēģinām dažādus elpošanas veidus, praktizējot tos uz lielajām bumbām.
3. nodarbības tēmas – pēcdzemdību periods un zīdīšana
Lekcija ietver informāciju par jautājumiem, kas ir svarīgi uzreiz pēc dzemdībām: par agrīno pēcdzemdību periodu un jaunās māmiņas aprūpi, kādas pārmaiņas notiek dzemdē un citās orgānu sistēmās. Izrunājam, kas notiek ar sievieti uzreiz pēc dzemdībām, atrodoties dzemdību zālē un pēcdzemdību nodaļā. Pārrunājam visus jautājumus par higiēnu, uzturu, vīra atbalstu, arī iespējamajām pēcdzemdību skumjām. Šajā lekcijā arī izrunājam visu par zīdīšanu: krūts uzbūve, mātes piena veidošanās un izdalīšanās, zīdīšanas tehnika un pozas.
4. nodarbības tēmas – jaundzimušā aprūpe, kopšana un auklēšana
Viss par jaundzimušo – par bērniņa pārejas stāvokļiem, Apgares skalu, jaundzimušā aprūpi, vakcināciju, kopšanu un auklēšanu. Nodarbības beigās topošie vecāki apgūst un pārbauda savas iemaņas, saģērbjot lellīti vai lācīti atbilstoši ieteikumiem.
Lekcijas noslēgumā tiek veikts ieraksts mātes pasē par lekciju apmeklējumu, kam seko izlaiduma nodarbības saviesīgā daļa.
Gaidu bērniņu
- 3D/4D ultrasonogrāfija
- Augļa doplerogrāfiska izmeklēšana
- Augļa sirds kardiotokogrāfija
- Grūtnieču uzraudzība un konsultācijas
- grūtnieču aprūpi pēc Latvijas Ginekologu un dzemdību speciālistu asociācijas izstrādātajām vadlīnijām
- ultrasonogrāfijas izmeklēšanu grūtniecības laikā atbilstoši jaunajiem valsts labās aprūpes prakses standartiem
- 1. trimestra skrīnings 11.-13. grūtniecības nedēļas 6. dienā
- 2. trimestra skrīnings 20.-21. grūtniecības nedēļas 6. dienā
- 3. trimestra skrīnings 34.-36. grūtniecības nedēļā
- Ultrasonogrāfija daudzaugļu grūtniecības gadījumā
- Ultrasonogrāfija grūtniecēm
Grūtniecības laikā veicam:
Citi pakalpojumi
- Nieru ultrasonogrāfija / nieru un urīnpūšļa ultrasonogrāfija
- Vairogdziedzera ultrasonogrāfija
- Vēdera ultrasonogrāfija
Ja ir paredzēta vēdera dobuma orgānu ultrasonogrāfija, uz izmeklējumu ir jāierodas tukšā dūšā, neēdušam vismaz sešas stundas. Drīkst dzert tikai ūdeni. Drīkst lietot ikdienā nepieciešamos medikamentus. Ja Jums jāizmeklē urīnpūslis, tam jābūt pilnam.